ل

تایپ‌فیس نود

تایپ‌فیس نود

طراحی شده توسط:   رضا غفاری

سفارش دهنده:   برنامه تلویزیونی نود

تعداد وزن:   ۴ وزن

سال طراحی:   ۱۳۹۲

به عنوان علاقمند فوتبال، جای خالی یک تایپ‌فیس مناسب برای پر بیننده‌ترین برنامه‌ی تلویزیونی همیشه احساس ‌می‌شد. در برنامه‌ی نود، نوشته‌ها در هر مقطعی و در قسمت‌های مختلف برنامه به شکل متفاوتی نمایش داده می‌شدند که تصویری ناهماهنگ و شلوغ برای این برنامه بوجود آورده بود. با توجه به گستردگی طیف مخاطب این برنامه نکته‌ی دیگری که برای بهبود کیفیت نوشتار مد نظر ما بود قابلیت نمایش واضح حروف در قدیمی‌ترین صفحه‌های نمایشگر تلویزیون بود. تلویزیون‌هایی که قادر به نمایش تمامی جزئیات حروف در اندازه‌ی کوچک نیستند و به دلیل کیفیت پائین تصویر، کلمات به سختی خوانده می‌شوند.

در سال ٩٢ طراحی این تایپ‌فیس به مجری و تهیه‌کننده‌ی این برنامه پیشنهاد و بعد از استقبال از طرح اتودهای اولیه، تولید نرم‌افزاری فونت‌ها‌ آغاز شد. از بزرگترین چالش‌های این پروژه، پیاده‌سازی فونت در نرم‌افزارهایی بود که از خط فارسی پشتیبانی نمی‌کردند. بعد از آزمون و خطاهای فراوان و بدون کمک نرم‌افزارهای فارسی‌نویس توانستیم با استفاده از تمهیدهای برنامه‌نویسی در داخل فونت، قابلیت نمایش حروف فارسی را در تمامی نرم‌افزارهای این برنامه‌ی تلویزیونی فعال کنیم. تمامی وزن‌های این تایپ‌فیس به صورت مجزا طراحی شدند و در نهایت بعد از دو سال پیاده‌سازی این تایپ‌فیس به نتیجه رسید و نمایش آن در تلویزیون آغاز شد.

استفاده از یک تایپ‌فیس اختصاصی در هویت بصری یک برنامه‌ی تلویزیونی فارسی زبان در ایران در زمان خود اتفاقی بی‌سابقه بود. جدا از طراحی این تایپ‌فیس، ما با پیشنهادات خود در نحوه‌ی استفاده از فونت‌ها برای بهبود تایپوگرافی در این برنامه تلاش کردیم. با شروع استفاده‌ی از «تایپ‌فیس اختصاصی نود» در تمامی قسمت‌های این برنامه از قبیل آمار، جدول، زیرنویس، این برنامه شکلی واحد به خود گرفت و این اتفاق کمک کرد که خواننده با متون در این برنامه راحت‌تر و سریع‌تر ارتباط برقرار کند.

سبد خرید